Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

hojdacie kreslo na zahradu z prirodneho materialu

Ako si vybrať hojdacie kreslo na záhradu alebo do interiéru?

31. augusta 2021

Hojdacie kreslá vám poskytnú relax a želané pohodlie. Vďaka tomu sa stali obľúbenou súčasťou domácností nie len dnes, ale aj v histórií. Veď obľúbené boli už v podobe hojdacích kresiel našich starých mám. V súčasnosti  je ponuka hojdacích kresiel naozaj široká, čo sa týka dizajnu, ale aj prevedenia kresiel. Dnes si môžete hojdacie kreslo zadovážiť ako do interiéru, tak aj do záhrady vášho domova.  

Čítajte ďalej a dozviete sa čo je potrebné mať na pamäti pri kúpe hojdacieho kresla do domácnosti, tak aby bola vaša kúpa tým správnym rozhodnutím.

Dôležité parametre

Nosnosť

Nosnosť je jeden z rozhodujúcich a dôležitých faktorov, ktoré treba pri nákupe hojdacieho kresla zohľadňovať. Ak zvolíte hojdacie kreslo s vyššou nosnosťou napr. bežne aj do 120 kg, kreslo tak poslúži celej rodine. Takáto nosnosť je vhodná pre jednu osobu. Nájdete však aj hojdacie kreslá pre dve a viac osôb. Tam sa nosnosť musí pohybovať od 160 kg a vyššie. 

Ak však viete, kto bude kreslo využívať a kupujete ho na mieru, nie vždy potrebujete kreslo s vyššou nosnosťou. Vďačne poslúžia kreslá s nosnosťou aj do 90 kg, ktoré sú vhodné pre ženy alebo starších ľudí. Platí však, že vyberajte vždy kreslo s väčšou nosnosťou ako je potrebné

Veľkosť

Veľkosť hojdacieho kresla závisí od prevedenia daného typu a jeho konštrukčného vyhotovenia. Veľkosť sa priamo viaže k pohodliu pri sedení. Kreslo musí byť ako dostatočne široké, tak aj vysoké, aby ste sa mohli bez problémov oprieť. Veľkosť kresla je treba zohľadňovať aj čo sa týka priestorových možností jeho umiestnenia. Myslite na to, že pri hojdaní potrebujete o niečo viac priestoru, ako je tomu pri klasickom sedení. 

Čo sa týka závesných hojdacích kresiel, je dôležité zohľadniť aj výšku, v ktorej sa nachádza sedadlo. Osobám s približnou výškou 170 cm bude vyhovovať výška sedadla zhruba 40 cm nad zemou. Pri vyšších osobách je lepšie voliť aj vyššie sedenie, čiže 43 až 45 cm nad zemou. Pri závesných kreslách počítajte s väčšími požiadavkami na umiestnenie. Kreslá sú po väčšinou širšie a taktiež treba počítať s priestorom na stojan. 

Hmotnosť

Hmotnosť samotného hojdacieho kresla závisí od konštrukčných materiálov. Ak plánujete kreslo pravidelne presúvať, určite využite ľahšie materiály ako je napríklad umelý ratan. Hmotnosť kresla je dôležitá hlavne pri starších ľuďoch, ktorí potrebujú s kreslom manipulovať. Kreslo do 10 kg bude pre nich tá správna voľba.

Načo sa treba zamerať

Materiál 

Materiál hojdacieho kresla vyberajte hlavne podľa umiestnenia kresla. Pre využitie v exteriéri sú vhodné materiály, ktoré sú odolné voči nepriaznivému počasiu. Do exteriéru voľte skôr kreslá z hliníku, kovu, umelého ratanu. Dôležité je, aby mali povrchovú úpravu, ktorá odolá vonkajším poveternostným vplyvom. Do interiéru sú vhodné skôr prírodné a menej odolné materiály, ako drevo, prídorný ratan, prútie, koža.

Umelý ratan – najbežnejšie používaný. Dizajnovo veľmi moderné prevedenia kresiel. Umelý ratan sa jednoducho čistí a patrí medzi „teplé“ materiály. 

Pravý ratanpravý ratan je prírodné prevedenie hojdacích kresiel. Poväčšine z neho nájdete v ponuke závesné kreslá. Dodáva interiéru príjemný, hrejivý a útulný pocit. 

Plast – plastové prevedenia sú perfektným riešením na údržbu. Plast je ľahký, takže sa sním veľmi jednoducho manipuluje. Mnohokrát nájdete z plastu veľmi moderné až atypické prevedenia hojdacích kresiel.

Kov – vysoko odolný materiál, bohužiaľ na úkor vyššej hmotnosti. Nájdete ho v kombinácií s látkovým alebo iným poťahom. 

Drevo – obľúbené prevedenie. Drevo dodá prírodný a útulný pocit. Drevo však vyžaduje pravidelnú starostlivosť. Následne tak dokáže slúžiť naozaj dlho. 

Veľmi prehľadný súhrn všetkým materiálov nájdete v našej sekcii „Materiály“. Ku každému typu materiálu je pripravený popis, všetky dôležité informácie a zoznam jeho výhod a nevýhod čo sa týka záhradného nábytku.

Poťahy

Opäť musíte vedieť kde hojdacie kreslo plánujete umiestniť. Ak sa jedná o exteriér, hojdacie kreslo by malo byť z ľahko umývateľného materiálu. Taktiež je praktické ak sa z kresla dajú snímať poťahy, a tak ľahko oprať. Obľúbená je momentálne aj eko koža, ktorá sa ľahko čistí. Vyzerá veľmi pekne, no na dotyk je chladná. 

Do interiéru môžete v podstate umiestniť hojdacie kreslo s rôznou textíliou. Ak je snímateľná je to pre vás  plus, pretože si tak zabezpečíte jednoduché čistenie. V interiéri sa môžete stretnúť s použitím rôznych materiálov, ako napríklad zamat. 

Dizajn

Samozrejme je dobré pozerať na dizajnové prevedenie celej domácnosti. Ak chcete zútulniť priestor využite prírodné materiály. Poťahy môžete farebne prispôsobiť alebo doladiť menšími vankúšmi. Závesné kreslá nájdete v rôznych zaujímavých a dizajnových prevedeniach, či už vyzerajú ako lehátka alebo vajíčka. Dnes hojdacie kreslá slúžia aj ako moderný dizajnový prvok domácnosti

Montáž

Ak si plánujete zabezpečiť závesné hojdacie kreslo, máte na výber z dvoch možností. Zakúpiť si hojdacie kreslo so stojanom, alebo také, ktoré sa na pevno zavesí o strop. 

Pri prvej variante stačí kreslo umiestniť na stojan, ktorý býva súčasťou kresla už pri jeho kúpe. Ak sa jedná o druhý typ závesného hojdacieho kresla, ako prvé si musíte vhodne zvoliť miesto na upevnenie závesného háku. Hák musí byť dostatočne hlboko a pevne umiestnený do stropu. Ak máte namontovaný hák následne stačí kreslo už len zavesiť a relaxovať. 

Starostlivosť a údržba

Starostlivosť a údržba sa samozrejme vzťahuje na druh materiálu, z ktorého máme hojdacie kreslo vyhotovené. Najjednoduchšiu údržbu a čistenie si vyžadujú kovové a plastové materiály. Najväčšiu údržbu si samozrejme vyžadujú prírodné materiály, najčastejšie drevo a prírodný ratan. 

Údržba dreva sa odlišuje aj podľa toho či sa jedná o mäkký alebo tvrdý druh dreva. Viac o starostlivosti o drevo sa dočítate v článku „Ako správne ošetriť váš záhradný nábytok?“ Vo všeobecnosti, ale platí, že drevo treba natierať olejom alebo pravidelne prelakovať prípravkami na drevo. 

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar