Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

Ako si poradiť s nábytkom do altánku?

26. októbra 2021

Posedenie v altánku je príjemným relaxom pre celú rodinu, či už po náročnom pracovnom dni alebo počas víkendov plných oddychu. Pre pohodlie je preto dôležité zvoliť si ten správny nábytok, tak aby bol v súzvuku s altánkom, priestorovo mu vyhovoval a dizajnovo sním ladil. Každý určite túži aby mu nábytok slúžil čo najdlhšie, a preto je potrebné myslieť na to, aký druh altánku vlastníte a následne podľa toho voliť materiál nábytku. Vyberajte starostlivo aj na základe našich tipov v článku.

Rozmery záhradného altánku

Samozrejme rozmer altánku ako takého, je podstatné riešiť ešte pred nákupom samotného záhradného nábytku. Od jeho veľkosti sa ďalej bude odvíjať množstvo priestoru, ktoré budete mať k dispozícií aj na umiestnenie posedenia. Pri pohodlí používania altánku hrajú teda podstatnú úlohu vnútorné parametre. Od nich sa odvíja následná úžitková plocha sedenia, ktoré sa do altánku môže umiestniť, čo zásadne vplýva na vaše pohodlie.

Rozdelenie druhov nábytku do altánku

V podstate pri zariaďovaní altánku narábate s klasickým záhradným nábytkom. Je na vás a vašej fantázií ako si altánok zariadite. Myslite na to, čo má altánok pre vás spĺňať a načo má slúžiť.

Najčastejším druhom nábytku, ktorý v altánku nájdete sú:

 • záhradné sedenia (sety),
 • lavice,
 • stôl + stoličky,
 • záhradné doplnky – krb, gril, osvetlenie, truhlice atď.

Ak si chcete altánok zariadiť o niečo netradičnejšie, môžete do neho umiestniť hojdacie kreslo, hojdaciu sieť, záhradné dekorácie či doplnky ako kvetináče či servírovací stolík.

S priestorom altánku sa môžete do sýtosti vyhrať podľa svojej fantázie. Máme pre vás pár typov ako poňať nábytok trochu inak, alebo využiť priestor altánku na maximum.

 • Využite obdĺžnikový stôl, ktorý umiestnite úplne do rohu.
 • Ak máte altánok s väčšou vnútornou plochou skúste použiť okrúhli alebo oválny stôl.
 • Využite sklápací alebo zasúvací stôl, ušetríte tak miesto.
 • Zabudujte si vnútornú lavicu do steny altánku.
 • Využite stohovateľné stoličky, jednoduchšie ich uskladníte alebo odložíte nabok v prípade potreby.
 • Využite paletový nábytok, ktorý oživý váš altánok a vyčaruje v ňom novú atmosféru.

Záhradný nábytok do prenosného altánku

Ako už z názvu vyplýva, tento typ altánku je skladateľný, teda taký, ktorý skôr slúži iba pri potrebe umiestnenia v záhrade a nie ako celoročné riešenie. Do tohto prevedenia altánku určite odporúčame umiestniť nábytok, ktorý bude ľahko prenosný a taktiež skladateľný. V čase keď ho nebudete potrebovať ho spoločne s altánkom uložíte napr. v priestoroch pivnice domu.

Z tohto popisu nám jednoznačne vyplýva, že je vhodné použitie záhradného nábytku z plastu alebo hliníka. Takýto nábytok má malú váhu, jednoducho ho tak premiestnite podľa potreby. Taktiež býva po väčšine skladateľný a stohovateľný čo oceníte pri jeho úschove. Vyzdvihli by sme ešte nenáročnosť pri údržbe, čo poteší každého majiteľa, ktorý altánok aj nábytok využívajú len sporadicky. Prenosné altánky sú vyrábané v moderných prevedeniach, čiže aj dizajnovo sa takýto typ nábytku s altánkom naozaj vhodne dopĺňajú.

Perfektný typ je si umiestniť pod dočasný altánok lehátko a užiť si pohodu na záhrade čo najviac. Skvelé typy na záhradné lehátka nájdete v článku „9 najlepších typov na lehátka na opaľovanie.“

Záhradný nábytok do dreveného altánku

Drevený altánok ako prírodné prevedenie si určite zaslúži doplniť práve prírodnými materiálmi ako drevo, ratan, kov alebo poprípade umelý ratan.

Drevený nábytok alebo nábytok z masívu je zväčša stála forma nábytku, hlavne pre svoju väčšiu váhu. Tá z neho robí však vysoko pevný a odolný nábytok. Do dreveného altánku krásne zapadne a vytvorí útulný dojem. Na druhej strane je to však materiál, ktorý vyžaduje pravidelnú starostlivosť, preto vyžaduje skôr majiteľa s láskou k drevu. Ak sa budete oň náležite starať, odmení vás dlhou životnosťou.

Záhradný nábytok do murovaného altánku

Do murovaných typov altánkov sa najčastejšie využíva drevený nábytok alebo nábytok z umelého ratanu. Z drevenej varianty je vhodné využiť teakový nábytok, ktorý má moderné prevedenie, ale zároveň prinesie so sebou hrejivý pocit dreva. Ak chcete mať nábytok v altánku počas celého roka, a možno ho využiť občasne aj v chladnejších mesiacoch, odporúčame určite využitie záhradného nábytku z prírodných materiálov, ktoré nechladia, ako tomu často býva napr. pri kove.

Na svojej popularite stále naberá nábytok z umelého ratanu. Tento typ nábytku spája moderný dizajn, nenáročnosť na údržbu, ľahkosť a pevnosť zároveň. Pri tomto type nábytku odporúčame nakupovať nábytok s kovovou konštrukciou. Zaručí vám väčšiu odolnosť a životnosť nábytku.

Materiál záhradného nábytku pre váš altánok

Tak ako napovedajú odseky článku vyššie, materiál záhradného nábytku do altánku ide ruka v ruke s typom altánku. Ďalšie veci, ktoré ovplyvňujú výber materiálu altánkového nábytku sú umiestnenie altánku, dĺžka a čas použitia počas roku a poprípade následná možnosť uskladnenia počas doby, kedy nábytok nepoužívate. Základných typov materiálov poznáme niekoľko a každý má svoje typické vlastnosti:

 • Drevo – pevnosť a stálosť, na druhej strane však potreba pravidelnej starostlivosti.
 • Kov – pevný no chladivý.
 • Hliník – pevnosť a ľahkosť zároveň, nehrdzavie.
 • Umelý ratan – moderný štýl, ľahkosť, vysoká odolnosť voči rôznemu typu počasia,výhodná cena.
 • Pravý ratan – hrejivý prírodný materiál avšak neodoláva všetkým vplyvom počasia.
 • Plast – veľmi ľahký, cenovo veľmi výhodný avšak nemá dlhú životnosť.

Dekorácie do záhradného altánku

Dekorácie altánku dodajú ducha a odlíšia ho od ostatných. Na jeho zútulnenie môžete využiť rôzne druhy dekorácií ako sú napr. kvetiny v dizajnových kvetináčoch. Kvetináče môžete zvoliť visiace, klasické truhličky na zem či zábradlie altánku alebo veľké truhlice, ktoré umiestnite na zem alebo pred altánok. Ak si vysadíte pestrofarebné kvetiny, altánok dokážu naozaj rozžiariť.

Ak hľadáte do vášho altánku niečo iné ako kvety, perfektná alternatíva sú dekoratívne predmety ako napr. sochy. Máte na výber od drevených ručne vyrezávaných variantov až po postmoderné kovové umelecké diela.

Umiestnenie krbu do altánku je veľmi obľúbené. Avšak ak máte prenosný alebo nemurovaný altánok, môžete si zaobstarať gril. Dnes kúpite grily v rôznych prevedeniach, ako elektrický gril, gril na plyn či uhlie. Už je to len na vás a možnostiach vášho altánku.

V neposlednom rade si altánok dokážete oživiť, ale aj zefektívniť jeho používanie pomocou osvetlenia. Osvetlenie altánku môžete poňať z čisto praktickej stánky alebo sa pomocou neho o čosi viac umeleckejšie prejaviť. Osvetlenie môžete zvoliť závesné, elektrické, solárne osvetlenie či osvetlenie pomocou svietnikov. Obľúbené je aj osvetlenie chodníku pred altánkom. Vďaka osvetleniu budete môcť altánok využívať zas

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar