Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

dieta sa hra na zahrade

Ako dostať deti od počítača? 8 tipov na hru doma aj na záhrade

13. apríla 2023

Máte aj vy doma deti, ktoré ťažko dostať od počítača? Boli by ste radi, ak by trávili viacej času mimo obrazovky? Ako ich zabaviť aktívne? Ako ich inšpirovať či motivovať?

Prinášame vám 8 našich tipov, ako sa dá deti odtrhnúť od internetu a zabaviť ich doma či na záhrade. Poďme sa tak postupne pozrieť na problematiku nadmerného používania počítačových technológií. Aký vplyv majú na deti?

Aké riziká sa spájajú s nadmerným používaním počítačových technológií?

Počítače, tablety či smartfóny nám priniesli výrazný pokrok vo svete technológií. Každý môže mať svoj osobný počítač, telefonovať, čokoľvek odfotiť a zdieľať to na sociálnych sieťach. Internet nám pomáha vyhľadávať informácie kedykoľvek a kdekoľvek. Krátiť si čas hraním online hier alebo scrollovaním sociálnych sietí. 

Počítačové technológie sú skvelým pomocníkom v širokej oblasti života, no s ich používaním sa taktiež spájajú riziká. Obzvlášť citlivé na riziká počítačových technológií a internetu sú práve tí najmladší, deti. 

V dnešnom svete je potrebné, aby deti ovládali prácu s týmito technológiami, no musia sa naučiť používať ich zodpovedne. Problém nastáva ak je počítač pre dieťa jedinou aktivitou na voľný čas. Aj keď deťom dokážete obmedziť stránky a hry, ktoré môžu navštevovať, môžu sa dostať do určitého typu závislosti. 

S problémom prílišného vysedávania za počítačom ide ruka v ruke nezdravý životný štýl. Sedavý spôsob života vedie k rozvoju obezity a s ňou spojených ďalších zdravotných komplikácií. 

Prílišné trávenie času za počítačom má pre deti aj ďalšie riziká. Najčastejšie sú deti ohrozené: 

  • pomalším sociálny vývojom, 
  • podnecovaním agresivity, 
  • závislosťou, 
  • neuplatňovaním svojho potenciálu, 
  • nevyužívaním svojej fantázie a kreativity, 
  • prichádzaním o zmysluplné trávenie ich voľného času. 

Pre deti nie je prirodzené tráviť čas v pasívnej pozícií. Potrebujú pohyb a využiť energiu, ktorú v sebe majú. Zaujímajte sa tak o svoje deti, čomu sa venujú, čo sa im páči. Rozprávajte sa, prejavte úprimný záujem a choďte deťom príkladom. Ako teda na to? 

  • Zaujímajte sa čo dieťa baví, láka, prečo ho baví práve daná hra, sprevádzajte ho.
  • Pozorujte čo dieťa motivuje. 
  • Vyhľadávajte spolu ďalšie vhodné aktivity. 
  • Na začiatku si stanovte čas, ktorý dieťa môže stráviť za počítačom. Čas nepredlžovať a pred koncom 5-10 minút dieťaťu pripomenúť blížiaci sa koniec. 

Ako dokáže hra ovplyvniť mozog dieťaťa?

V tomto odstavci prejdeme k téme klasických hier. Hry nás sprevádzajú od útleho detstva. Správne zvolená hra dokáže mať výrazný vplyv na schopnosti či zručnosti dieťaťa. Hry pomáhajú deťom spoznávať svet a učiť sa nové veci zábavnou formou. Podporujú fantáziu, detskú zvedavosť, trénujú trpezlivosť či sebaovládanie. Majú taktiež veľký vplyv pri socializácií a pochopení spolupráce. Práve kľúčové zručnosti pre 21.storočie sú komunikácia, spolupráca, kreativita či inovatívnosť. Vedú k lepšiemu pochopeniu dnešného sveta a kvalitnému uplatneniu sa na trhu práce. 

Prinášame vám nápady na hry, ktorými môžete svoje dieťa inšpirovať, ale hlavne vytiahnuť od počítača. Veď naozajstné dobrodružstvá sú práve tie, mimo obrazovky počítaču. Na aktívne trávenie voľného času a zážitky deti nikdy nezabudnú. Motivujte ich, zahrajte sa s nimi!

Tipy na hry pre deti

Naše tipy na hry sú vhodné na záhadu, no pár ich máme aj na upršané dni. Veríme, že každé dieťa si nájde z pomedzi nich aspoň jednu obľúbenú hru. 

Zahrajte sa na kuchára 

Tak jednoduché! Predsa jesť treba a vaše ratolesti sa radi zahrajú na dvorných kuchárov celej rodiny. Chutné raňajky, výdatný obed či zdravá večera nebudú pre nich problém. Ak sa hráte na záhrade, plody stromov či zelenina im viac ako vhodne poslúžia na hru. Ak túžia krájať, magnetická drevená zelenina a ovocie im spravia radosť. 

Odporúčame vám do hry zapojiť napr. detskú kuchynku. Drevená obojstranná kuchynka s práčkou v štýlovom prevedení, poteší každého kuchára od 3 do 8 rokov. Súčasťou kuchynky je aj príslušenstvo na varenie ako hrniec, panvica, naberačka či sitko a chňapka. Kuchyňa je vhodná pre malých kuchárov aj kuchárky. 

Môžete sa zahrať aj na iné povolania. Čo tak zahrať sa na predavačku, opravára alebo pani doktorku? Ukážte deťom našu širokú ponuku „hier na povolania“ Čím by sa chceli stať?

Vyberte si spoločenskú hru

Zabaviť sa dá aj v teple domova, počas studených či daždivých dní. Spoločenské hry sú skvelý spôsob ako dokáže celá rodina stráviť spoločné veselé chvíle. Zahrajte sa kartové hry, doskové hry či obľúbené domino. Môžete vyskúšať vyjsť z labyrintu či nájsť dvojice v pexese. 

Spoločenské hry existujú dnes aj pre tie najmenšie deti. Zoznámte dieťa so svetom zvieratiek, naučte ho vkladať figúrky podľa tvaru, či rozpoznávať farby. Takúto zábavu vám prinesie drevená hra ZOO od ekologického výrobcu Janod. 

Tip na hru pre väčšie deti môžu byť napríklad puzzle. Postavte si celý svet, spoznajte, kde sa čo nachádza, aké zvieratá žijú u nás či naopak v Amerike. Puzzle s 300 dielikmi sú vhodné pre deti od 7 rokov. 

Ak chcete pokročiť ešte o kúsok ďalej, odporúčame deťom zadovážiť stavebnicu. Drevená stavebnica od Janod má 100 ks dielikov, ktoré podporia detskú fantáziu stavaním dvojrozmerných či trojrozmerných stavieb. 

Ak chcete u vašich detí podporiť trpezlivosť, alebo hľadáte niečo náročnejšie, určite vyskúšajte drevené stavebnice od výrobcu Walachia. Postavte si realistickú repliku vodného mlyna, kde vás ohúri prepracovanie až do samotných detailov. 

Buďte kreatívny

Inšpirujte svoje deti ku kreativite! Pútavým spôsobom im rozšírite obzory. Deti predsa zbožňujú vytvárať niečo vlastnými rukami. Ponúknite im hry s nálepkami, tvárnou plastelínou alebo farebným magickým pieskom. Ak máte doma mladú slečnu môže si vyrábať šperky či dokonca celú šperkovnicu. Chlapcov by naopak mohlo zaujať objavovanie sveta hmyzu či maľovanie na kamene. 

Vyšlite vaše ratolesti na záhradu či do prírody. Nazbierajte drievka, pílte, vŕtajte. S konektormi Terra Kids dokážu deti skonštruovať veľa zaujímavých zvierat. 

Hrajte schovávačku

Poďte sa zahrať na schovávačku. Táto detská hra je obľúbená už niekoľko generácií. Nech deti vymyslia čo najlepší úkryt a vy sa ich snažte nájsť. V druhom kole sa môžete vymeniť a inšpirovať zase dieťa, akú skrýšu ste vymysleli vy. Na schovávačku môžete využiť napríklad detský domček. Farebný, priestranný domček s dverami, oknom, záhradou a plotom vám zaručene hru na schovávačku spríjemní. Domček si postupom času dieťa obľúbi k aktívnemu hraniu na záhrade. 

Zahrajte sa na žaby

Kvak, kvak, takto robia žaby! A ako žaby skáču? Naučte sa to spoločne za pomoci záhradnej trampolíny. Chcete skákať naraz? Odporúčame väčšie rodinné záhradné trampolíny, ako napr. Trampolína Marimex. Trampolína má ochrannú sieť, kvalitné spracovanie a nosnosť až do 150 kg. Skákanie na trampolíne má množstvo zdravotných plusov či už pre dieťa alebo dospelých. Viac o trampolínach, prečo je dobré mať ju aj doma, sme napísali v článku „Prečo by vám doma nemala chýbať záhradná trampolína?“

Staňte sa hľadačmi pokladov

Čo tak skúsiť nájsť poklad? Kde by mohol byť zakopaný? Pieskovisko deti inšpiruje k hre na hľadača pokladov. Pieskoviská si deti získali už v minulosti. Azda každé dieťa baví niečo zakopávať či hľadať v piesku. Ak sú detičky menšie hra s formičkami či na presýpanie „vody“ ich určite zabaví. 

Potápajte sa

Najlepšia detská zábava počas horúcich letných dní je predsa voda! Využite bazén a vytiahnite deti hrať sa do vody. Pre malé deti postačí nafukovací bazénik. Ukážte im aká sranda vie byť vo vode, stačí čľapkanie či špliechanie. 

Náš tip je zakúpiť si rodinný bazén, kde sa vybláznia aj staršie deti. Zabavte ich hrou na potápanie alebo im doprajte rôzne hračky do vody. Čo tak zašnorchlovať si? Čo dokáže dieťa nájsť na spodku bazéna? Stačí jednoduchý set okuliarov a šnorchla a aktívna zábava môže začať!

Vytvorte si vlastnú Tarzániu, ala hra na Mauglího

Určite deti počuli o postave chlapca z džungle, Mauglim. Prečo bol jeho príbeh taký zaujímavý pre deti? Mauglí lozil, spúšťal sa, zažíval stále nové akčné dobrodružstvá. Zahrajte sa tak na Maugliho aj u vás doma. Postavte si vlastnú Tanzániu. Preliezačka Lil Monkey Everest prinesie deťom jedinečnú zábavu plnú šplhania, preliezania či šmýkania sa. 

Páčili sa vám naše tipy ako deti dostať od počítača? Nie je to také ťažké. Deti treba len správne motivovať a ukázať im, že zábava môže byť aj mimo internetu. 

Budeme radi ak nám v komentároch zanecháte váš tip na zábavnú hru pre deti, ktorá pomôže či inšpiruje aj ďalších rodičov.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar