Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

grilovanie masa a zeleniny

Ako čo najefektívnejšie vyčistiť gril pred sezónou?

7. júna 2021

Jar bez záhradného grilovania proste nie je ono! Grilovanie je spestrením po dlhej zime, kedy môžeme čas opäť tráviť v našich záhradách a doplniť každodennú rutinu varenia voňavou alternatívou ugrilovania si dobrôt. No základom prípravy šťavnatého mäska, či syrov a zeleniny na grile je poriadne pripravený a vyčistený gril. Či už máte doma plynový, elektrický alebo iný typ grilu na začiatku sezóny si vyžaduje poriadnu prípravu. Následne by ste nemali zabúdať ani na pravidelné čistenie počas grilovacej sezóny, vždy hlavne po použití grilu. Čistenie grilu je dôležité aj z hľadiska bezpečnosti. Pripálené časti jedla sú karcinogénne a práve pre to treba dbať na dôkladné čistenie, aby ste ochránili svoje zdravie. 

V článku sa ďalej dozviete, ako by ste mali váš gril pripraviť pred grilovacou sezónou a ako pristupovať k jeho čisteniu, tak aby vám gril slúžil čo najdlhšie. Na záver sme pripadali ešte pár overených tipov ako ľahko, rýchlo a jednoducho vyčistiť váš gril počas sezóny.

Ak si lámete hlavu nad tým ako vybrať gril zo širokej ponuky trhu, čítajte článok: „Ako si vybrať záhradný nábytok, gril a iné záhradné doplnky?“

Vyčistenie povrchu grilu

Na začiatku jarnej grilovacej sezóny by ste mali vyčistiť celý gril. Keď sa gril počas jesene a zimy nevyužíva, jeho  povrch má sklon k hrdzaveniu. Preto dbajte ako na vyčistenie jeho vnútra tak aj jeho povrchu v dostatočnej miere. 

Vonkajší povrch vám stačí jednoducho umyť mydlovou teplou vodou. Penu samozrejme poriadne zmyte a nechajte gril vysušiť. 

Vyčistiť by ste mali samozrejme aj poklop vášho grilu. Často sa môžete stretnúť s jeho šúpaním. Pravdepodobne sa jedná o nahromadený tuk, ktorý sa dá jednoducho odstrániť. Najefektívnejšie sa tejto vrstvy zbavíte pomocou kefy na gril. Po použití kefy vnútro poklopu umyte ešte mydlovou vodou, následne čistou vodou a nechajte prirodzene vyschnúť. Ak sa vám zdá, že poklop na vnútornej strane zmenil zafarbenie, zväčša pomôže opätovné očistenie mydlovou vodou a farba sa vráti na pôvodný odtieň. 

Čistá mriežka je základ

Ak chcete, aby vaše ugrilované jedlo bolo perfektné, veľkú úlohu na tom zohráva práve čistota grilovacej mriežky. Na dôkladne vyčistenie mriežky je najlepší pomocník už vyššie spomínaná kefa na gril. Kefa na gril môže byť vyrobená z rôzneho materiálu ako je plast, kov alebo drevo. Dôležitá je dĺžka jej rúčky, ktorá zohrá dôležitú úlohu hlavne pri čistení počas grilovania pri rozpálenom grile. 

Kefy na gril majú hlavice rôzneho tvaru. Trojuholníkové odkážu vďaka svojej väčšej šírke dobre vyčistiť naraz väčšiu plochu. Kefy so štvorcovou alebo obdĺžnikovou hlavicou majú menšiu plochu, ale ak sú vyrobené z napr. nerezu môžete na ne viacej zatlačiť a tak lepšie vyčistiť povrch grilovacej mriežky. Dostanú sa taktiež lepšie do úzkych priestorov aj medzi mriežky. 

grilovacia mriežka

Špeciálny čistiaci prostriedok alebo ekologické čistenie grilu?

Nie každú mastnotu a hlavne tú dlho zaschnutú alebo pripálenú umyjete čistou alebo mydlovou vodou. Na komplikovanejšie čistenie grilu si musíte na pomoc zavolať špeciálne čistiace prostriedky na gril. Nepoužívajte agresívne čistiace prostriedky, ktoré veľmi jednoducho dokážu poškodiť časti grilu. 

Ak nemáte po ruke žiadny vhodný čistiaci prostriedok a mydlová voda vám nepostačuje, využite silu sódy. Jedlú sódu zmiešajte s vodou a vytvorte kašovitú hmotu. Takúto pastu nechajte pôsobiť aspoň 30 minút a následne ju odstráňte kefou na gril. Mriežku môžete taktiež nechať odmočiť vo vode zmiešanej s jedlou sódou. Tu však potrebujete mriežku nechať ponorenú v takejto vode aspoň hodinu. 

Vypálenie grilu vysokou teplotou

Každý typ grilu vyžaduje iný prístup k jeho čisteniu. Či už máte elektrický, plynový či gril na uhlie na každý existuje overený a rýchly spôsob očistenia jeho povrchu. 

Plynový gril 

Plynový gril si vyžaduje pred každým použitím poriadne rozpáliť na vysokú teplotu. Tá zabezpečí, že sa gril zbaví všetkých zbytkov mastnoty a jedla. Všetky zbytky jedla, pripáleniny pri vysokej teplote vydávajú dym, čiže akonáhle prestane gril dymiť, zpálili ste všetky nečistoty na popol. Popol jednoducho len odstaňte utierkou. Rošt vyčistite kefou na gril alebo drátenkou. 

Elektrický gril

S čistením elektrického grilu by ste mali začať ešte počas toho ako je horúci. Odpojte ho pred čistením zo zástrčky. Povrch elektrického grilu býva veľmi náchylný na poškriabane. Poškriabania následne spôsobujú pripaľovanie pokrmov pri grilovaní. K čisteniu teda použite hladkú stranu hubky alebo papierové utierky. Na vyčistenie grilovacieho povrchu môžete využiť aj špachtľu, pozor však pri jej použití na ňu príliš netlačte, snažte sa len z povrchu grilu odstrániť jej pomocou pripálené kúsky jedla. Môžete použiť aj špeciálny čistiaci prostriedok na gril. 

Gril na uhlie

Gril na uhlie najlepšie vyčistíte dôkladným vypálením. Ak si na začiatok odstránite všetky pripáleniny a zbytky jedla, skrátite si tak dobu vypalovania. Vypalovať môžete prestať, keď gril prestane dymiť. 

Širokú ponuku grilov nájdete v našej sekcii „Grily„.

Na záver dobré rady ohľadom čistoty grilu

  • ak nemáte možnosť vyčistiť gril po jeho použití, zabaľte ho do mokrého papiera
  • používajte alobal alebo špeciálne grilovacie misky, čím si ušetríte námahu pri následnom zdĺhavom čistení grilu, 
  • nečistite gril nožom alebo špachtľou, zničíte si tak gril, 
  • čistite povrch grilu špeciálnym čistiacim prostriedkom, ktorý rozpustí mastnotu, zvyšky jedla a pripečený tuk. Takto nemusíte gril zdĺhavo a náročne drhnúť,
  • ak pred grilovaním potriete mriežku jedlým olejom, nebudú sa k nej pripaľovať nechcené zvyšky jedla, 
  • špinavý rošt alebo horáky stačí nechať ponorené v horúcej káve cca hodinu, čo ich viditeľne očistí.

Martina Lacková

Počas dní voľna nepoznám nič lepšie ako leňošenie v záhrade, a preto vám s obľubou pravidelne prinášam články o záhradnom nábytku, dizajne terás či zimných záhrad. Aby ste sa aj vy mohli tešiť zo správnej kúpy záhradného nábytku, rada vám poradím v článkoch na našom blogu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar