Potrebujete poradiť ?

0950 651 800

Naposledy pridané položky

Žiadne produkty v košíku.

Záhradné sedenie na terasu

3 veci, ktoré treba zvážiť pri výbere záhradného nábytku

30. mája 2018

Výber záhradného nábytku možno nie je až taký jednoduchý, ako ste si mysleli. Odrazu, keď vidíte to množstvo materiálov a štýlov, premýšľate nad najlepšou voľbou práve pre svoju záhradu. Dúfame, že vám v nasledujúcich riadkoch aspoň trošku poradíme a ponúkneme všeobecný rozhľad, nech si môžete vybrať to najlepšie sedenie do záhrady.

Priestorové možnosti

Možno sa vám páči veľká drevená lavica a k nej stôl z masívu, ale keď si reálne predstavíte priestor, ktorý máte vyhradený na posedenie, možno budete musieť trošku ubrať z rozmerov. Nastať môže aj opačná situácia – najprv ste sa vybrali do obchodov s tým, že idete len po niečo malé a dobre skladné, no keď ste si uvedomili koľko miesta ešte môžete vyhradiť posedeniu, napokon ste skončili pri záhradnej sedačke.

Ešte pred kúpou zvážte svoje priestorové možnosti. Myslite tiež na to, že ak sa rozhodnete pre citlivejší materiál (mäkké drevo, prírodný ratan, lacnejší plast a pod.), budete potrebovať miesto na uskladnenie niekde v pivnici alebo v zimnej záhrade.

Ak nemáte dostatok miesta, ale ste veľká rodina alebo plánujete častejšie pohostiť väčšiu skupinku blízkych, doplňte malé záhradné posedenie vakmi na sedenie alebo záhradnými taburetkami, ktoré potom ľahko využijete ešte na balkóne alebo ich budete vedieť bez problémov schovať do pivnice. Dodatočné sedenie ľahko vyrieši problém s návštevou.

Materiál záhradného nábytku

Kde bude váš nový záhradný nábytok? Chcete ho mať stále vonku (aj v zime), alebo ho viete presunúť mimo sezónu napríklad do pivnice? Podľa umiestnenia zistíte, z akého materiálu by mal byť váš nový záhradný nábytok vyrobený.

Vysoko odolné drevo, ako je severská borovica alebo teak, môže byť „pod holým nebom“ celoročne, avšak je potom nutné myslieť aspoň na krycie plachty určené na záhradný nábytok, a samozrejme na pravidelné ošetrovanie aspoň dvakrát ročne (ochranné nátery, olejovanie dreva). Celoročne vonku prežije aj veľmi vďačný záhradný nábytok z kovu, ktorý pred sezónou len odkryjete a prezriete, či niekde nie je poškodený predošlý náter. Poškodenia stačí prešmirgľovať a pretrieť antikoróznym lakom.

Teakove záhradné sedenie

Lacný záhradný nábytok z plastu je voľbou jedine v prípade, že vám nevadí jeho rýchle poškodenie – na slnku zvykne vyblednúť, v zime na mraze prasknúť alebo stratiť pevnosť. Voda mu vadiť nebude, ale po sezóne ho schovajte pred mrazom do pivnice, garáže alebo zimnej záhrady. Kvalitnejší plastový nábytok vydrží aj niekoľko sezón, ale taktiež by ste ho mali po sezóne „zazimovať“, a potom opäť na jar keď už nehrozia mrazy vystaviť na záhradu a používať.

Záleží aj na maličkostiach

Pri výbere záhradného materiálu je dobré všimnúť si napríklad aj:

  • Látkové poťahy – ideálne je, ak sa dajú prať a viete ich jednoducho zvliecť aj navliecť vďaka gombíkom alebo zipsu. V úplne ideálnom prípade viete vyprať aj vnútornú výplň. Podušky na záhradný nábytok sa používaním nielen zašpinia, ale praním z nich odstránite aj vonkajšie nečistoty ako peľ a prach, navyše ide o základnú súčasť bežnej hygieny keďže na nich budete sedieť v lete po bazéne, počas opaľovania a sladko na nich môže zaspať aj vonkajšia mačka zo susedstva.
  • Zospodu – obzrite si záhradný nábytok aj zospodu. Chyťte spoje či sú pevné, v prípade ratanu (prírodného aj umelého) skontrolujte prepletenie, pozrite sa či niekde nie sú prasklinky.
  • Úprava – zisťujte, či záhradný nábytok má finálne nátery, ktoré má mať aby bol chránený aspoň pri prvom používaní (po sezóne a potom zakaždým sa už oň budete starať vy).
  • Záruka – informujte sa o dĺžke záruky. Štandardom síce je dvojročná záruka, ale niektorí výrobcovia ponúkajú záruku štyri roky alebo päť rokov. Prípadne sa môžete informovať či sa dá aspoň záruka predĺžiť.
  • Starostlivosť po kúpe – predajca by vám mal aspoň stručne vysvetliť akú starostlivosť bude daný materiál, z ktorého je záhradný nábytok vyrobený, potrebovať po kúpe aby zostal čo najdlhšie dobre slúžiť zo sezóny na sezónu.

Zanada.sk Kocian

Inšpiratívne tipy na záhradu a dizajnové nápady. Okrem toho prinášame nezávislé recenzie produktov, vrátane záhradného nábytku, aby ste mohli urobiť informované rozhodnutia pre vašu záhradnú oázu. Pripojte sa k nám a obohaťte svoju záhradu vedomosťami a štýlom!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Jarný
zľavový kupón
5%

ZĽAVA na všetok nezľavnený tovar