Predstavíme si najpoužívanejšie dreviny a materiály, z ktorých sa vyrábať záhradný nábytok a nábytok na terasu alebo ďalší nábytok, ktorý je vo vonkajšom prostredí vystavený vplyvom počasia, ďažďu, mrazu a takisto slnku.

Je dobré pred kúpou nábytku zvážiť aký materiál by bol pre vaše prostredie najvhodnejší. Pri rozhodovaní vám môže pomôcť zodpovedanie si týchto otázok:

Akú farbu nábytku chcete ?
Akým vplyvom počasia bude nábytok počas roka vystavený ?
Chcete mäkký a pohodlný nábytok alebo radšej tvrdý a pevný ?
Máte čas venovať starostlivosť nábytku ?
Budete nábytok presúvať alebo bude na statickom mieste ?
Máte priestor na zazimovanie nábytku ?
Máte vhodné prípravky pre ošetrenie nábytku ?

Vďaka odpovediam na tieto otázky, budete mať jasnejší prehľad v tom, nábytok z akého materiálu či dreviny by bol pre vás najvhodnejší. Tu je zoznam najpoužívanejších materiálov a drevín s popísaním ich vlastností, údržby a použitia.

Teakové drevo

Teakové drevo je veľmi tvrdé a odolné drevo. Obsahuje oleje a kaučuk, vďaka ktorým je pevné aj pružné a zachováva si svoju stabilitu.
V Európe sa použitie teakového dreva rozšírilo v 19. storočí vďaka jeho skvelým vlastnostiam a stalo sa veľmi cenným a obľúbeným až do súčasnosti.
Teakové drevo má dlhú životnosť a veľmi dobre odoláva všetkým poveternostným podmienkam. Nenapadávajú ho termity ani iní škodcovia ( jeho jediný škodca žije len v juhovýchodnej Ázii). Nepraská, nekrutí sa a odoláva aj plesniam či hnilobe.
Vďaka jeho jedinečným vlastnostiam je používaný pri výrobe lodí, záhradného nábytku a iných produktoch, ktoré sú vystavené extrémnym vplyvom počasia. Prirodzená farba je medovo hnedá, drevo vplyvom počasia a používania mení túto farbu na strieborno-šedú. Táto zmena však nijako neuberá z jeho vlastností a správnou starostlivosťou môžme drevu jeho pôvodnú farbu ľahko navrátiť.

Borovicové drevo

Borovocivé drevo je ľahké, mäkké a pružné drevo, zo stredne dlhou životnosťou ( nechránené a neimpregnované má životnosť 20-70 rokov). Borovicové drevo má farebne odlíšené jadro, ktoré je červenkasté a beľ, ktorá je žltkastá.
Má výrazné letokruhy a veľký obsah živice, čo zvyšuje jeho trvanlivosť.
Pri väčšej vlhkosti je neošetrený nábytok náchylný na zmodrenie, ktoré je vyhľadávané, keď chceme docieliť rustikálny charakter.
Pri výrobe záhradného nábytku sa využívajú borovice rôznych druhov a z rôznych krajín, ktoré sa svojimi vlastnosťami takmer nelíšia.

Umelý ratan

Je to syntetické vlákno vyrobené ako náhrada za prírodný ratan. Toto vlákno sa vyznačuje pružnosťou a UV stálosťou.
Nábytok z umelého ratanu je odolný voči vlhkosti aj chlóru z bazénov, skvele znáša teplotné rozdiely, je ľahko udržiavateľný a oproti prírodnému ratanu je za priaznivú cenu.
Vďaka širokej škále možnostiam výpletu ratanoveho nábytku a širokej farebnej škále sa ratanovy nábytok ľahko kombinuje s inými materiálmi ako drevo, kov, hliník a vzniká tak široké spektrum ponúkaných výrobkov.

Drevina akácia

Je exotická drevina cenená pre skvelé úžitkové vlastnosti. Má tvrdé a trvanlivé drevo. Stromy akácie sú pôvodom z tropických lesov východnej Ázie a južnej Ameriky.
Drevo má príjemne teplý vzhľad, môže mať rôzne odtiene od svetlohnedej s tmavším prelivom až po šedohnedú v závislosti od použitého druhu a spracovania. Má vysokú schopnosť odolávať starnutiu a biologickej degradácii.

Drevina meranti

Je to najpoužívanejšia exotická drevina. Spracuváva sa zo stromov v tropických lesoch juhovýchodnej Ázie.
Môže mat citrónový, tmavý až žltohnedý odtieň, no najčastejšie je ale sfarbená do červenohneda. Prirodzenou vlastnosťou dreva meranti je odolnosť voči vode, škodcom aj slnečnému žiareniu.