Záhradný nábytok môže byť často kombináciou rôznych materiálov, preto by sme pri jeho údržbe mali myslieť na všetky použité materiály a starostlivosť o jednotlivé časti nábytku vždy zvážiť.

Záhradné doplnky

Starostlivosť o drevený nábytok

Očistíme ho od povrchových nečistôt, na bežné znečistenie by mala stačiť handrička s vodou. Použiť môžme aj špeciálne prípravky na čistenie dreva, veľmi postihnuté miesta môžme jemne prebrúsiť brúsnym papierom. Po dôkladnom očistení a vyschnutí použijeme impregnačný olej.

 

Záhradné sedačky
Záhradné stoly

Starostlivosť o teakový nábytok

Môže časom zmeniť svoju farbu – získava šedú patinu a vytvárajú sa na ňom jemné vrúbky. Kvalita nábytku však ostáva nezmenená. Jemným brúsením povrchu môžeme drevu vrátiť jeho hladký povrch a čiastočne ho zbaviť patiny, ak sa chceme tomuto javu vyhnúť mali by sme ho pravidelne natierať špeciálnym ochranným prípravkom, teakovým olejom ( nie lakom ani moridlom), ktorý vracia farbu a zlepšuje pružnosť a odolnosť.

Drevený nábytok si vyžaduje ošetrenie olejom vtedy, ak sa pri daždi kvapky vody nedržia na povrchu, ale začnú sa vpíjať do dreva. Ak sú drevené časti nábytku zapustené aj do zeme, mali by byt ošetrené vodeodolným náterom.

Nábytok z dreva nechajme dýchať – nezakrývame ho pod nepriedušné plastové fólie – mohol by splesnivieť alebo hniť.

Ideálne na zimovanie dreveného nábytku je nevykurované, suché miesto.

Teakové drevo čistíme v smere letokruhov. Pred zazimovaním nábytku podoťahujeme všetky skrutky a skontrolujeme všetky spoje.

Starostlivosť o plastový nábytok

Má veľmi ľahkú údržbu. Pri bežnej údržbe nám stačí použiť mokrú handričku, prípadne čistiaci prostriedok. Môžme použiť aj tlakový čistič, ktorý nám prácu urýchli. Proti špine v škrabancoch a ryhách je dobre použiť leštiacu pastu a pletenú handričku a krúživými pohybmi plastový nábytok očistíme. Plastový nábytok môže meniť pôsobením UV žiarenia svoju farbu. V zime by sme ho mali zazimovať v bezmrazivej nevykúrenej miestnosti.

Starostlivosť o ratanový nábytok

Pravý ratanový nábytok je citlivý na vlhkosť a slnečné žiarenie. Jeho vlastnosti môžme čiastočne vylepšiť bezfarebným lakom alebo syntetickou farbou.

Starostlivosť o umelý ratan

Má oveľa lepšie vlastnosti. Na údržbu nábytku z umelého ratanu stačí vlhká handrička. Umelý ratan vydrží aj mrazy, no mali by sme ho radšej zakryť.

Starostlivosť o kovový nábytok

Kovový nábytok nemusíme zazimovať, mal by byt ale opatrený povrchovou úpravou proti korózii. Ak po zime zistime jemne známky korózie odstránime ich kefou s mäkkými štetinami alebo handričkou a zubnou pastou. Starostlivosť o hliníkový nábytok a nábytok z ušľachtilej ocele

Je takmer bez údržby. Stačí ho len umyť vodou a nechať vyschnúť.